Újraszabják az amatőr foci irányítását
Januártól megszűnnek a megyei szövetségek, igazgatóságok irányítják a területi szervezetek munkáját. Csányi Sándor MLSZ-elnökkel az élen az egységesítés jegyében Győrben tett látogatást a honi labdarúgás vezérkara.
Csányi Sándort, az OTP elnök-vezérigazgatóját nyáron választották a Magyar Labdarúgó Szövetség első emberének. Az új elnök megválasztása után megköszönte az amatőrök támogatását, akiknek jelentős áldozatokat kellett vállalniuk azzal, hogy függetlenségüket feladva támogatták a jelöltségét. Korábban leszögezte: egyik célja, hogy a profi- és az amatőrkluboknak is jelentősen javuljon a helyzetük.
Nos, a többlépcsős átalakítási folyamat egyik elemeként az új vezetés újraszabja az amatőr futball irányítását.
A megyei szövetségek megszűnnek, a területi szervezeteket januártól már az újonnan felálló igazgatóságok irányítják. Az integráció első szakaszában az átvilágításnál tartanak. Az illetékesek felmérik: a helyi szövetségek milyen pénzügyi és technikai kondíciókkal, humán erőforrással végezték tevékenységüket. Az elnökség döntése nyomán pályázatot írnak ki a megyei igazgatói posztokra. A direktorok feladata lesz a területi egység sportszakmai és operatív irányítása, a helyi stáb véglegesítése, valamint az, hogy mihamarabb megvalósítsák az MLSZ elvárásait, azaz átláthatóvá, egységessé tegyék a rendszer működését.
A szervezeti változással kapcsolatban az alapvető elvárás, hogy az integrált szisztéma 2011 végére fennakadások nélkül, zavartalanul üzemeljen. A területi szervezeteknek ekkor már azonos elvek, normák és szabályok mentén, központi koordináció mellett kell funkcionálniuk.
A változással kapcsolatban tett látogatást hétvégén a megyei szövetségben az MLSZ teljes vezérkara, eljött Csányi Sándor elnök, Berzi Sándor alelnök és Vági Márton főtitkár is.
![]() |
A tervek szerint a jövőben egységes lenne a megyei bajnoki rendszer is. |
Miután Horváth Cs. Attila, a megyei szövetség elnöke bemutatta a testület vezetőit, elnökségét, bizottsági tagjait és apparátusát, valamint ismertette a szervezet működését, Csányi Sándor az általuk összegyűjtött kérdésekre válaszolt.
Elsőként az új adótörvény került szóba, s elhangzott az is, hogy az elnök vajon be tudja-e tartani, amit ígért.
Csányi Sándor szerint az átszervezések miatt késve került az Európai Bizottság elé a tervezet, de legalább alaposan elő lehetett készíteni a módosítást. Úgy gondolja, jövő év elején elfogadhatják a törvényt, addig akár hitelekből is lehet finanszírozni a magyar futballt. Dolgoznak, hogy drasztikusan olcsóbb legyen a versenyeztetés az amatőr futballban. Arra törekednek, hogy a serdülő korosztályig – de akár feljebb is – ne, vagy kevesebb játékvezetői díjat fizessenek a klubok. Csányi jelentős bevételekkel számol azoktól a cégektől, akiket bevonnának, s nem támogatták eddig futballt.
A megyei szövetségnél tudni akarták, mit hoz számukra az integráció.
„Pénzt nem viszünk el a megyéktől – szögezte le Csányi, aki szerint november végén, december elején kiírják a pályázatot az igazgatói posztra. – Eddig tizenkilenc megye tizenkilenc-féleképpen dolgozott. A bajnokságokat még a korábbi rendszerben kell befejezni, de elkerülhetetlen az egységesítés. Ez persze nem azt jelenti, hogy, aki jól dolgozott, annak a munkájára ne számítanánk. Ez a mi érdekünk is."
Szóba került az önkormányzatok szerepvállalása. Ezzel kapcsolatban már összeállítottak egy olyan tételt, amelynek része a célzott támogatás. A sportorvoslással kapcsolatban cél, hogy egyszerűbb, mégis alaposabb legyen. Családbarát mérkőzések rendezése is cél, a rendbontások megakadályozására új törvény készül, amely az angliai példát veszi alapul. A létesítményhiányt nem lehet egyik napról a másikra megoldani, azonban az eddigi program ötszöröse valósulna meg a tervek szerint. A legnehezebb feladat az utánpótlás-nevelés, bár Csányi szerint nem kell feltalálni új dolgokat, több pénz kell és külföldi példákat kell követni. Edzőképzésünk pedig az MLSZ első embere szerint hamarosan európai szinten is megfelelő lesz.